Egzamin czeladniczy

Dnia 21 września  2015 w Zespole Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inorwocławiu odbył się egzamin czeladniczy w zawodach cukiernik i piekarz.

Do egzaminu przystąpiło 9 cukierników i 6 piekarzy na co dzień odbywających praktykę w piekarniach i cukierniach: P. Jóźwiak, Piekuś, Wrzos, Dąbrówka i Kucia.

Uczniowie przystępujący do egzaminu najpierw wykonywali część praktyczną (obowiązkowo tort do wyboru oraz inne słodkości) w pracowni szkolnej lub u pracodawców (piekarze - różne gatunki pieczywa). Póżniej uczniowie przystąpili do drugiej części egzaminu. Część pisemna składała się z 7 części: rachunkowość zawodowa, dokumentacja działalności gospodarczej, rysunek zawodowy, przepisy BHP i P/poż., ochrona środowiska, przepisy prawa pracy, podejmowanie działalności gospodarczej. Natomiast trzecia część egzaminu to egzamin ustny w skład którego wchodził materiał z zakresu technologii, maszynoznawstwa i materiałoznawstwa.

Uczniowie zdawali egzamin w Inowrocławiu przed komisją z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Dzięki temu uczniowie ze Szkoły Rzemiosła nie muszą zdawać egzaminów czeladniczych w Bydgoszczy. Jest to duże ułatwienie i mniejszy stres dla zdających.

W Inowrocławiu również zdawali uczniowie egzamin czeladniczy w zawodzie fryzjer, mechanik oraz branża budowlana. Za 3 lata uczniowie, którzy zdobyli tytuł czeladnika mogą zdawać egzamin na mistrza.

Obecnie nasi absolwenci już uczęszczają do drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego.

Wszystkim nowym czeladnikom serdecznie gratulujemy.