klasa III B chłopcy

PIERWSZA POMOC

Pierwsza pomoc przedmedyczna polega na udzieleniu osobie będącej w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia wsparcia na miarę własnych możliwości, umiejętności i wiedzy oraz niezwłocznym zawiadomieniu o tym zdarzeniu służb ratunkowych.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest prawnie ustosunkowanym obowiązkiem stanowiącym zarazem jedną z zasad moralnych. Określona jest artykułem 162 Kodeksu Karnego § 1 i § 2, w kto rym mowa, że każda osoba, która zaniecha tego typu czynności, naraz a się na karę pozbawienia wolności do 3 lat.

ZAPAMIĘTAJ: W czasie udzielania pierwszej pomocy ratownik nie ponosi odpowiedzialności za popełnione błędy. W Polsce karane jest nieudzielenie pomocy, a minimum, jakie trzeba wykonać, to wezwać specjalistyczne służby.

Zasady udzielania pierwszej pomocy.

1. 1.Sprawdź, czy jesteś bezpieczny na miejscu zdarzenia/wypadku.

Na miejscu wypadku/zdarzenia możesz się spotkać z zagrożeniami:

zewnętrznymi - np. ruch uliczny, ulatniający się gaz z kuchenki, przerwany przewód elektryczny, agresywny pies poszkodowanego

biologicznymi – przenoszonymi przez płyny ustrojowe poszkodowanego jak krew czy s lina (choroby: WZW, gruz lica, COVID -19)

Jeżeli tylko masz taką możliwość, przed podjęciem jakichkolwiek działań , załóż rękawiczki ochronne i maseczkę.

Twoje bezpieczeństwo jest bardzo ważne – postępuj tak, by nie zostać kolejnym poszkodowanym.

1. 2.Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego.

Jeżeli uznasz, z e czynniki zewnętrzne zagrażają zdrowiu lub życiu poszkodowanego, a możesz je usunąć - zrób to (np. przenosząc poszkodowanego w bezpieczne miejsce).

1. 3.Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny.

Zapytaj głos no ,,Czy coś się stało, słyszysz mnie, wszystko w porządku?”, potrząśnij poszkodowanego za ramię.

1. 4.Jeżeli poszkodowany nie reaguje, głośno zawołaj o pomoc.
  2. 5.Sprawdź przez 10 sekund, czy poszkodowany oddycha.
  3. 6. Jeżeli nie oddycha, zadzwoń na 999 lub 112

Treść wezwania pomocy:

• Miejsce zdarzenia
  • Co się stało
  • Stan poszkodowanych
  • Liczba poszkodowanych
  • Dane poszkodowanego (wiek, płeć , imię i nazwisko, jeżeli znasz)
  • Twoje imię i nazwisko, numer z którego dzwonisz

PAMIĘTAJ: nie rozłączaj się dopóki dyspozytor Cię o to nie poprosi!

1. 7.Rozpocznij masaż serca i kontynuuj go do przyjazdu karetki.

Możesz, ale nie musisz, wykonać sztuczne oddychanie – wtedy wykonuj 30 uciśnięć/2 wdechy.

Zobacz dlaczego takie to ważne, żebyś podjął te czynności:

1. 8.Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej).

-Uklęknij przy poszkodowanym. Rękę bliższą sobie ułóż pod kątem prostym w stawie barkowym i łokciowym.

-Drugą rękę poszkodowanego przytrzymaj przy policzku wnętrzem dłoni na zewnątrz.

-Złap za nogę leżącą dalej od siebie za kolano i pociągnij ją ku górze.

-Przytrzymując dłoń dociśniętą do policzka i stabilizując własną ręką głowę pociągnij za kolano podciągniętej nogi i delikatnie obróć osobę w twoim kierunku.

1. 9.Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu – upewnij się, że drogi oddechowe są drożne.
  2. 10.Regularnie (co 1 minutę) sprawdzaj stan poszkodowanego, aż do przyjazdu służb ratowniczych.

WAŻNE: nie stosuj pozycji ustalonej bocznej w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego (wypadki komunikacyjne, upadek z wysokości).

Obejrzyj film o pozycji bocznej ustalonej

TECHNIKA PRZEKAZYWANIA PAŁECZKI SZTAFETOWEJ

Na czym polegają biegi sztafetowe?

Biegi te polegają na jak najszybszym oraz zgodnym z przepisami, przeniesienie pałeczki, przez pewien dystans od startu do mety przez kolejnych zawodników. Pałeczkę przekazuje się w odpowiednich strefach zmian, które są wyznaczone, podczas biegu z prędkością wręcz maksymalną.

Dystanse biegów sztafetowych

Biegi sztafetowe można rozegrać w następujących kategoriach:

4×100 m kobiet i mężczyzn

4×400 m kobiet i mężczyzn

Pierwszy odcinek

Biegacz, powinien doskonale startować z bloków i płynnie rozwijać szybkość na odcinkach startowych, taki zawodnik dobrze biega po wirażu.

Drugi odcinek

Na tym odcinku zawodnik posiada dużą wytrzymałość szybkościowa.

Trzeci odcinek

Biegacz ma predyspozycje do biegania po łuku.

Czwarty odcinek

Ten zawodnik jest najszybszy, posiada również duże opanowanie umiejętności finiszowania.

Biegacz, który odbierają pałeczkę zawsze stoi przy zewnętrznej stronie toru, następnie przez lewe ramię śledzi wzrokiem biegacza nadbiegającego, w polu widzenia ma tak zwany znak kontrolny, natomiast start do biegu wykonuje nogą wykroczną.

Technika zmian sztafetowych

Krótko mówiąc technika zmian sztafetowych polega na podawaniu i odbieraniu pałeczki. Ma to wszystko odbyć się sprawnie i umiejętnie. Zawodnicy powinni być zgrani. Odbierający pałeczkę startuje w momencie, gdy podający ją przebiega obok ustalonego znaku kontrolnego. Odbierającemu nie powinny krępować żadne ruchy, gdy wyciąga rękę do tyłu po pałeczkę (w końcowej części strefy zmian).

Przekazywanie pałeczki

Przekazywać pałeczkę można od dołu albo z góry. Najpierw krótka analiza pierwszego sposobu, a potem drugiego.

1. „od dołu”

Odbierający wyciągając rękę w tył po pałeczkę, prostuje ją w stawie łokciowym, kieruje dłoń z wyprostowanymi zwartymi palcami oraz odwiedzionym kciukiem w dół i w tył na wysokości biodra.

Podający podaje pałeczkę ruchem wahadłowym od dołu do góry.

Jest to sposób naturalny i wygodny.

2. „z góry”

Odbierający wyciąga po nią skręconą do wewnątrz rękę wysoko (powyżej pasa) w tył, z otwartą dłonią skierowaną w górę.