klasa II A, II C

Lekcje zdalne w klasie II a i c w styczniu 2022 r.

            W drugim tygodniu stycznia 2022 r. wypada termin dwu lekcji zdalnych: Lekcji 4.3. z temperatury, energii wewnętrznej i ciepła i lekcji 4.4. z przekazywania ciepła przy ogrzewaniu i oziębianiu. Proszę abyście uważnie przeczytali poniższy tekst i odpowiedzieli na trzy pytania z każdej lekcji: 1. Dlaczego temperatura w kelwinach nie może być ujemna i jak się przelicza T[K] na t[ 0C]? 2. Jak definiuje się energię wewnętrzną U i ciepło Q? 3. Przytocz I Zasadę termodynamiki. Z lekcji 4.4. 4. Opisz przewodnictwo cieplne. 5. Opisz promieniowanie cieplne. 6. Do czego wykorzystuje się duże ciepło właściwe wody. Dlaczego nam morzem nie ma zbyt dużych upałów i zbyt srogich mrozów? Proszę abyście zdjęcia zeszytu z odpowiedziami na te punkty wysłali mi na moją skrzynkę mailową edward150@wp.pl. Za te odpowiedzi będę stawiał obecność w dzienniku a za najbardziej wyczerpujące oceny dobre, bdb i cel. Powyższą możliwość uzyskania ocen pozytywnych polecam zwłasza uczeniom, którzy otrzmali oceny ndst na półrocze a więc: Wiktorii Błaszak, Karolinie Jaszyk, Rogerowi Strzelec, Oliwii Szulc i Oliwii Witosławskiej z klasy II a oraz Jakubowi Dzieciuchowiczowi i Mateuszowi Obiale z kl II c.

Lekcja 4.3. Temperatura, energia wewnętrzna, ciepło

1. Temperatura bezwzględna

               Energia kinetyczna EK [J] z jaką poruszają się cząsteczki, jest wprost proporcjonalna do temperatury bezwzględnej T (mierzonej w skali Kelvina) [K]. Im większa jast temperatura ciała, tym większa jest energia kinetyczna cząsteczek.

              Temperatura bezwzględna ciała T jest miarą energii kinetycznej jego cząsteczek.

               Temperatura bezwzględna T [K] nie może przyjmować wartości ujemnych, ponieważ nie ma ujemnej energii kinetycznej. Najniższa temperatura T= 0 K jest równa zeru bezwzględnemu. Najniższa temp. W skali Celsjusza wynosi -273,15 0C i jest równa T = 0 K.

               Temperaturę t w stopniach Celsjusza przeliczamy na temperaturę bezwzględną T w Kelwinach, dodając liczbę 273,15:                      T[K]= t[ 0C]+273,15

  1. 2.Energia wewnętrzna

               Wewnątrz ciał stałych, cieczy i gazów są zgromadzone duże ilości różnych rodzajów energii. Suma tych wszystkich rodzajów energii stanowi energię wewnętrzną ciała.

           Energia wewnętrzna to suma wszystkich rodzajów energii, związanych ze wszystkimi cząsteczkami ciała (dla odróżnienia jej od energii mechanicznej E oznaczamy ją symbolem U). Jednostką energii wewnętrznej, tak jak i innych rodzajów energii, jest dżul [J].

               W skład energii wewnętrznej nie wchodzi energia mechaniczna (np. potencjalna i kinetyczna) ciała jako całości. Zmiana energii wewnętrznej ciał jest powiązana ze zmianą temperatury. W czasie wykonywania pracy mechanicznej (pompowania powietrza, uderzania młotem w stal, zginania pręta) ciału jest przekazywana energia, która zamienia się w energię wewnętrzną ciała. Przyrost energii wewnętrznej jest równy wykonanej pracy: DU=W.

           Ciepło Q jest ilość energii wewnętrznej przekazywanej z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze. Jednostką ciepła w układzie SI (podobnie jak i innych rodzajów energii) jest dżul [J].

                              Ciało pobierające ciepło zwiększa swoją temperaturę (a więc i energię wewnętrzną).   Przyrost energii wewnętrznej jest równy ilości pobranego ciepła: DU=Q.

Zasada równoważności pracy i ciepła:

         Taki sam przyrost energii wewnętrznej ciała DU = 1 J można uzyskać przez wykonanie nad nim pracy 1 J lub przez przekazania energii w postaci ciepła 1 J.

Pierwsza zasada termodynamiki

       Przyrost energii wewnętrznej ciała DU jest równy sumie przekazanej mu energii w postaci ciepła Q i pracy W wykonanej nad nim przez siłę zewnętrzną.

DU=Q+W

               Zadania 5 i 6 ze str. 81

Lekcja 4.4. Przekazywanie ciepła przy ogrzewaniu i oziębianiu

3 sposoby przekazywania ciepła:

1. Przewodnictwo cieplne – w którym przepływ ciepła zachodzi w wyniku zderzeń cząsteczek dwu ciał o różnych temperaturach stykających się ze sobą. Metale są bardzo dobrymi przewodnikami ciepła i prądu el. Drewno i tworzywa sztuczne są bardzo złymi przewodnikami ciepła i prądu el. i dlatego wykonuje sią z nich uchwyty do garnków.

2. W cieczach i gazach dominującym sposobem przekazywania ciepła jest konwekcja, która polega na unoszeniu lżejszych, cieplejszych warstw, a z sąsiednich miejsc napływają chłodniejsze warstwy. W łazience ogrzane kaloryferem powietrze unosi się do góry a na jego miejsce opada zimne powietrze ochłodzone szybą okna.

3. Promieniowanie cieplne – jest to promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez rozgrzane ciała np. Słońce, ognisko, rozgrzane żelazko. Do przekazywania ciepła za pomocą konwekcji i przewodnictwa niezbędny jest ośrodek materialny, natomiast przekazywanie ciepła za pomocą promieniowania zachodzi także w próżni.

Ogrzewanie i oziębianie

          Ilośc ciepła Q potrzebnego do ogrzania ciała jest proporcjonalna do jego masy m i do przyrostu temperatury DT, zależy także od rodzaju substancji: Q=c*m* DT, gdzie c-zależny od rodzaju ciała współczynnik nazwany ciepłem właściwym, DT - przyrost temperatury w kelwinach lub w stopnich Celsjusza: DT[K] = Dt[0C].

            Ciepło własciwe wody jest wyjątkowo duże i dlatego wykorzystuje się ją jako substancje do przenoszenia ciapła (np. w centralnym ogrzewaniu). Duże ciepło właściwe wody łagodzi klimat. Woda w zbiornikach wodnych pochłania latem duże ilości ciepła, ogrzewając się, a zimą je oddaje, oziębiając się. Dzieki temu nad morzem latem nie ma zbyt dużych upałów, a zimą nie ma zbyt srogich mrozów.