klasa II B

Lekcje zdalne w klasie II b w styczniu 2022 r.

            Dnia 7 stycznia 2022 r. wypada termin dwu lekcji zdalnych: Lekcji 4.1. z cząsteczkowej budowy materii i lekcji 4.2. z zjawiska rozszerzalności cieplnej. Proszę abyście uważnie przeczytali poniższy tekst i odpowiedzieli na trzy pytania z każdej lekcji: 1. Co opisuje teoria kinetyczno-molekularna. 2. Jak definiuje się gęstość substancji i jej jednostkę? 3. Jak teoria kinetyczno-molekularna opisuje gaz? Z lekcji 4.2. i 4. Opisz rozszerzalność cieplną gazów. 5. Opisz zjawisko anomalnej rozszerzalności objętościowej wody. 6. Opisz rozszerzalność cieplną ciał stałych. Proszę abyście zdjęcia zeszytu z odpowiedziami na te punkty wysłali mi na moją skrzynkę mailową edward150@wp.pl. Za te odpowiedzi będę stawiał obecność w dzienniku a za najbardziej wyczerpujące oceny dobre, bdb i cel.

Lekcja 4. 1. Pytania z cząsteczkowej budowy materii. Str 66-68

1. Co opisuje teoria kinetyczno-molekularna?

2. Z czego są zbudowane wszystkie substancje?

3. Czym różnią się pierwiastki od związków chemicznych?

4. Dlaczego nie można zobaczyć ruchu cieplnego molekuł?

  1. r czyta się jako ro).

6. Jak zmienia się gęstość substancji w zależności od stanu skupienia i jakiej substancji gęstość zmienia się wyjątkowo?

Budowa gazów

1. Jak teoria kinetyczno-molekularna opisuje gaz?

2. Zdefiniuj ciśnienie p, jego jednostkę Pa. Do czego służą manometry i barometry?

3. Jaka własciwość gazów potwierdza teorię molekularno-kinetyczną gazów

Lekcja 4.1. Odpowiedzi i pytania z cząsteczkowej budowy materii. Str 66-68

1. Teoria kinetyczno-molekularna opisuje (jak sama nazwa wskazuje) budowe materii i ruch postępowy molekuł gazu (od zderzenia do zderzenia), drgania cząsteczek ciał stałych i złóżony ruch cząsteczek cieczy.

2. Materia, wszystkie substancje – gazy, ciecze ciała stałe, w tym również twoje ciało – są zbudowane z bardzo małych cząsteczek.

3. Wszystkie substancje, których cząsteczki są utworzone z atomów jednego rodzaju nazywamy pierwiastkami. Związki chemiczne są zbudowane z różnych atomów.

4. Chaotycznego, cieplnego ruchu nie można zobaczyć nawet mikroskopem bo cząsteczki są „straszliwie” małe.

  1. r jest stosunek masy substancji m do objętości V, jaką ona zajmuje. r=m/V, jednostką gęstości jest 1 kg/m3.

6. Gęstość substancji maleje wraz z temperarturą i jest największa w stanie stałym, mniejsza w cieczach a najmniejsza w gazach.

Budowa gazów

1. W ciałach lotnych odległości pomiędzy cząsteczkami są dużo większe od rozmiarów tych cząsteczek i poza zderzeniami nie oddziaływują one ze sobą. Podczas zderzeń cząsteczki zmieniają kierunek i wartość prędkości. Szybkość ich rośnie wraz z temperarturą. W czasie zderzeń cząsteczek zachowana jest suma pędów p=m*v i dlatego lżejsze poruszają się szybciej.

2. Ciśnienie p jest to stosunek siły F działającej prostopadle na daną powierzchnię S, do pola tej powierzchni: p=F/S [Pa=N/m2], paskal – 1Pa=1N/m2-definicja. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr a do pomiarów ciśnień przemysłowych manometr.

3. Ze względu na chaotyczny ruch cząsteczek gazu we wszystkich kierunkach gazy mają właściwość rozprzestrzeniania się i wypełniają zawsze całą dostępną objętość. Właściwość ta potwierdza teorię molekularno-kinetyczną gazów.

Budowa cieczy

          Odległości pomiędzy cząsteczkami w cieczy są znacznie mniejsze niż w gazach a większe niż w ciałach stałych, siły międzycząsteczkowe są mniejsze a chaotyczny ruch cząsteczek jest bardzo ograniczony. Przez pewien czas cząsteczki cieczy pozostają w tym samym miejscu wykonując drgania, by po wytrącaniu z położenia równowagi (np. przez foton promieniowania słonecznego) przeskoczyć w inne miejsce i tam drgać dalej. Siły międzycząsteczkowe zmuszją cząsteczki do zajmowania dolnej części naczynia. Gdy temperatura jest bliska wrzenia cząsteczki uzyskują dużą energię co pozwala części z nich na wyrwanie się z powierzchni cieczy albo na utworzenie pęcherzyków gazu w miejscach gdzie temperatura jest najwyższa.

Budowa ciał stałych

          Ciała stałe są również zbudowane z cząsteczek, których drgania ogranicza olbrzymie przyciąganie międzycząsteczkowe. Cząsteczki ciał stałych tkwią w tym samym miejscu wykonując drgania wokół położenia równowagi. Amplituda tych drgań rośnie wraz z temperaturą.

Lekcja 4.2. Zjawisko rozszerzalności cieplnej

Rozszerzalność cieplna to zjawisko zmiany objętości ciał na skutek zmiany ich temperatury.

Rozszerzalność cieplna gazów

               1. Cząsteczki, które tworzą gaz, poruszają się nieustannie z dużą prędkością. Wzrost temperatury jeszcze baredziej ten ruch przyspiesza, co powoduje zwiększenie odległości pomiędzy cząsteczkami (albo ciśnienia).

  1. a*Da - współczynnik rozszerzalności objętościowej (zależy od rodzaju gazu i jest wyznaczany doświadczlnie), DT – przyrost temperatury przy ogrzewaniu (ubytek temperatury przy oziębianiu,. Zmianę objętości obliczamy ze wzoru: DV= a* V0*D

               3. Zjawisko rozszerzalności cieplnej gazów jest wykorzystywane w lotach balonowych. Pilot balonu włącza palnik, który ogrzewa powietrze w balonie. Ogrzane powietrze zwiększa swoją objętość, zmniejsza swoją gęstość w stosunku do otaczającego balon zimnego powietrza. Balon wypełniony rozgrzanym powietrzem staje się lżejszy i się unosi.

Rozszerzalność cieplna cieczy

  1. DV= a* V0*D

               2. Ogrzewana woda w przedziale temperatur od 00 C do +40 C ma anomalną rozszerzalność objętościową. Dzięki niej woda w zimie na dnie stawu ma temperaturę +40 C i nie zamarza, co pozwala przetrwać okres zimy rybom, roślinom i innym organizmom żywym.      

Rozszeralność cieplna ciał stałych

  1. Dl =l*l0 *D

             2. Bimetal składa się z dwu paskówmetali zespolonych ze sobą, z których jeden przy ogrzewaniu wydłuża się bardziej niż drugi i w efekcie bimetal wygina się w jedną stronę. Gdy temperatura spada, to bimetal wygina się w drugą stronę. Bimetale służą do utrzymywania temperatury żelazek i grzejników w określonym przedziale temperatur.

              

Lekcja 4.3. Temperatura, energia wewnętrzna, ciepło

1. Temperatura bezwzględna

               Energia kinetyczna EK [K] z jaką poruszają się cząsteczki, jest wprost proporcjonalna do temperatury bezwzględnej T (mierzonej w skali Kelvina) [K]. Im większa jast temperatura ciała, tym większa jest energia kinetyczna cząsteczek.

              Temperatura bezwzględna ciała T jest miarą energii kinetycznej jego cząsteczek.

               Temperatura bezwzględna T [K] nie może przyjmować wartości ujemnych, ponieważ nie ma ujemnej energii kinetycznej. Najniższa temperatura T= 0 K jest równa zeru bezwzględnemu. Najniższa temp. W skali Celsjusza wynosi -273,15 0C i jest równa T = 0 K.

               Temperaturę t w stopniach Celsjusza przeliczamy na temperaturę bezwzględną T w Kelwinach, dodając liczbę 273,15:                      T[K]= t[ 0C]+273,15

  1. 2.Energia wewnętrzna

               Wewnątrz ciał stałych, cieczy i gazów są zgromadzone duże ilości różnych rodzajów energii. Suma tych wszystkich rodzajów energii stanowi energię wewnętrzną ciała.

           Energia wewnętrzna to suma wszystkich rodzajów energii, związanych ze wszystkimi cząsteczkami ciała (dla odróżnienia jej od energii mechanicznej E oznaczamy ją symbolem U). Jednostką energii wewnętrznej, tak jak i innych rodzajów energii, jest dżul [J].

               W skład energii wewnętrznej nie wchodzi energia mechaniczna (np. potencjalna i kinetyczna) ciała jako całości. Zmiana energii wewnętrznej ciał jest powiązana ze zmianą temperatury.

               W czasie wykonywania pracy mechanicznej (pompowania powietrza, uderzania młotem w stal, zginania pręta) ciału jest przekazywana energia, która zamienia się w energię wewnętrzną ciała. Przyrost energii wewnętrznej jest równy wykonanej pracy: DU=W.

           Ciepło Q jest ilość energii wewnętrznej przekazywanej z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze. Jednostką ciepła w układzie SI (podobnie jak i innych rodzajów energii) jest dżul [J].

              

               Ciało pobierające ciepło zwiększa swoją temperaturę (a więc i energię wewnętrzną).

Przyrost energii wewnętrznej jest równy ilości pobranego ciepła: DU=Q.

Zasada równoważności pracy i ciepła:

         Taki sam przyrost energii wewnętrznej ciała DU można uzyskać przez wykonanie nad nim pracy 1 J lub przez przekazania energii w postaci ciepła 1 J.

Pierwsza zasada termodynamiki

       Przyrost energii wewnętrznej ciała DU jest równy sumie przekazanej mu energii w postaci ciepła Q i pracy W wykonanej nad nim przez siłę zewnętrzną.

DU=Q+W

               Zadania 5 i 6 ze str. 81

Lekcja 4.4. Przekazywanie ciepła przy ogrzewaniu i oziębianiu